dętki duro

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu samochodów bezbłędnie wiedzą, że żeby zdołać nasycać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), należy go prawidłowo przygotować. Wiele osób jednak nie stosuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony rowerowe 26 duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, zatem lista prac, jakie musimy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go odpowiednio naciągnąć. Prócz tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz standardowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć bądź przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a kiedy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej warto spowodować szczegóły oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto także rower szczegółowo umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony w trakcie całego sezonu.